Čišćenje čađe
Kao i kod najboljih i najkvalitetnijih ložišta, tako i kod najkvalitetnijih dimovodnih cijevi neizbježno je taloženje čađe, stoga je neophodno kontinuirano čišćenje istih. Dimnjak se čisti minimalno jednom godišnje, a i češće ukoliko se koristi neprikladan ogrjev (drvo puno smole (crnogorično) ili vlažno drvo).
Čađa i pepeo su neizbježni produkti izgaranja drveta (pojačano naglašeno kod neprikladnog ogrjeva). Taloženje čađe i pepela u ložištu i dimnjaku uzrokuju smetnje u prijenosu topline, stvaraju prepreke u vodovima, smanjuju uzgon zraka u dimnjak, pospješuju kondenzaciju agresivnih kiselina. Primjerice, sloj od 2 mm nanosa čađe u unutrašnjosti ložišta (kotla) smanjuje izmjenu topline za cca. 12%, što znači da zbog toga na 100 kg ogrijeva 12 kg izgara bez predaje topline na grijanje prostora.
VAŽNO! Čišćenje treba prepustiti stručnoj osobi, dimnjačaru.
VAŽNO! Uoči početka sezone grijanja, posebice u kućama u kojima se ne boravi stalno (prvenstveno kuće za odmor), treba pregledati dimovnu cijev i sam dimnjak (bez obzira da li je već sve očišćeno od strane stručne osobe), da bi se utvrdilo ima li u njemu prepreka u vidu gnijezda insekata, ptica ili malih sisavaca.
|